Perkusja to instrument, który jest najważniejszy w całym zespole muzycznym, gdyż to ona wyznacza i trzyma rytm. Nie jest to jednak instrument prosty, a by dojść do perfekcji trzeba wielu lat intensywnej nauki. Wszystko zależy także od rodzaju muzyki, jaki chcemy na niej wygrywać. Ale! Według starej zasady – na naukę nigdy nie jest za późno, naukę gry na perkusji można rozpocząć w każdym wieku. Od czego właściwie zacząć? Od całego, profesjonalnego zestawu perkusyjnego, czy może od pałek?

Perkusja – od czego zacząć?

PerkusjaPerkusja zwyczajowo składa się z ośmiu części: bębna wielkiego, werbla, kotła (floor tom), dwóch półkotłów (tom-tom) i trzech talerzy: hi-hat, ride, crash. Zestaw perkusyjny można rozbudowywać ze względu na umiejętności i podwyższanie własnej poprzeczki. Naukę gry na perkusji najlepiej zacząć od najprostszego i podstawowego zestawu. Dlaczego nie od razu perkusja profesjonalna? Jeśli nie uczysz się w żadnej szkole muzycznej, ale perkusja to pasja, która zakiełkowała w Tobie z powodu inspirujących Cię muzyków, to warto zacząć swa przygodę od podstawowej wersji perkusji. Z prostej przyczyny. Podziw wobec muzyków perkusyjnych, nie musi przekładać się na Twoje zaangażowanie i pewien talent muzyczny. Być może stwierdzisz, że perkusja jednak nie jest dla Ciebie, a może nie będziesz mieć zapału, by poświęcaj się nauce kilka godzin dziennie. Jeśli zaskoczy i stwierdzisz, że to jest to, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć perkusję profesjonalną: https://riff.net.pl/151-perkusje, a tą podstawową sprzedać, czy oddać początkującym adeptom.

Perkusja, czy pałki?

Profesjonaliści potwierdzają jednak, że gry na perkusji nie zaczęli wcale od gry na bębnach i talerzach, ale… od zakupu pałek! To na nich „na sucho”, wygrywali rytmy, ćwiczyli dłonie, chwyty pałki. To w końcu pałki są najważniejszym instrumentem w tym zestawieniu. Nie nauczysz się grać mając perkusję, bo to w odpowiednim chwycie tkwi cała moc i potencjał. Warto oglądać filmy na YouTube, które podpowiedzą jak nabrać odpowiedniej techniki.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Ćwicz, ucz się, zdobywaj wiedzę, oglądaj i czytaj instruktarze bardziej doświadczonych muzyków. Szukaj swojej drogi i znajdź swój styl. Jeśli będziesz miał/miała trudności, to nie bój się prosić o pomoc, a jeśli przyjdzie taka potrzeba – znajdź nauczyciela. Jest wiele osób, które w całości są samoukami, ale nie oznacza to, że ucząc się od kogoś będziesz mniej wartościowym muzykiem.

Metronom, to urządzenie wystukujące tempo, które na pewno pomoże Ci w początkowej fazie nauki złapać rytm i go trzymać. Ćwicz i czerp radość z grania na perkusji.