Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych i większość ich zabaw to odzwierciedla. Dla wielu z nich szalenie interesujące są samochody - i dotyczy to zarówno chłopców jak i dziewczynek. Nie ma lepszego prezentu dla maluchów interesujących się motoryzacją niż elektryczny samochód, do którego można wsiąść i jeździć jak prawdziwym. Nie jest to tani zakup, dlatego trzeba go dobrze przemyśleć.

Dla kogo ma być to auto?

auto na akumulatorWiększość opakowań zabawek tego typu ma określone, dla kogo przeznaczone jest to konkretne auto na akumulator. Podane dane to najczęściej wiek oraz waga małego kierowcy. Tę drugą należy traktować wyłącznie orientacyjnie i nie trzymać się jej zbyt kurczowo. Natomiast wskazanie przez producenta minimalnego wieku dziecka należy traktować poważniej, ponieważ zbyt młody maluch może mieć problemy z obsługą konkretnego samochodu. Należy więc kierować się głównie wiekiem dziecka, pamiętając również o tym, że dla nieco starszych dzieci oferowane są szybsze samochody.

Jeżeli maluch ma rodzeństwo, można rozważyć zakup auta na akumulator z dodatkowym siedzeniem dla pasażera. O ile nie planujemy zakupu samochodu dla każdego z dzieci, dodatkowy fotelik może okazać się pomocny przy wygaszaniu sporów.

Rodzaj terenu oraz prędkość

Samochody elektryczne najczęściej osiągają prędkość od trzech do ośmiu kilometrów na godzinę. Być może wydaje się to niedużą wielkością, ale dla niektórych dzieci może to być zbyt wiele. Nie chodzi tutaj o to, że większe prędkości są w jakikolwiek sposób niebezpieczniejsze, jednak jeżeli nasze dziecko nie lubi takich atrakcji, nie ma powodu, byśmy zakupili droższy samochód z lepszymi osiągami. Inne dzieci mogą woleć dynamiczną jazdę i będą rozczarowane zbyt powolnym autkiem. Dlatego trzeba dobrać samochód również pod charakter pociechy.

Z siłą silnika wiąże się jeszcze jeden czynnik - a mianowicie teren, po jakim najczęściej będzie się poruszać auto na akumulator. Samochodziki ze słabszymi silnikami doskonale nadają się na równe i płaskie powierzchnie, takie jak beton czy asfalt. Jeżeli dziecko miałoby jeździć raczej po nierównym terenie - na przykład w ogrodzie - należy pomyśleć o aucie z mocniejszym napędem.

Najczęściej można natrafić na modele z akumulatorami o mocy 6 V oraz 12 V. Te pierwsze są dobre na płaskie i twarde nawierzchnie i prądu wystarcza im nawet na 90 minut. Mocniejsze akumulatory rzadko "wytrzymują" więcej niż godzinę, ale za to bez większych problemów radzą sobie z trudniejszym podłożem.