Obecnie wiele samochodów posiada bardzo zaawansowaną elektronikę pokładową do monitorowania podzespołów – to ułatwia pracę nie tylko mechanikom, ale również nam, kierowcom. Testery diagnostyczne to urządzenia pozwalające odczytywać i monitorować stan pojazdów poprzez sprawdzanie danych z komputera pokładowego.

Dlaczego każdy pasjonat motoryzacji powinien mieć urządzenie do diagnostyki?

Regularne monitorowanie stanu naszego pojazdu pozwoli nie tylko uniknąć drogich awarii, ale również przejąć kontrolę nad stanem samochodu. Komputery pokładowe w nowoczesnych autach potrafią monitorować bardzo wiele elementów pracy motoru w samochodzie i całej elektroniki. Dobra diagnostyka pozwala wcześniej wyłapać niepokojące sygnały, a także udać się wcześniej do warsztatu. Testery diagnostyczne nie należą do urządzeń tanich, jednak zaopatrzenie się w dobry sprzęt pozwoli nam na wyłapanie poważnych usterek już na etapie domowego garażu.
Dzięki własnemu testerowi diagnostycznemu możemy monitorować stan naszego pojazdu, a także uniknąć nieuczciwych mechaników, którzy mogą starać się zawyżyć cenę naprawy przez nasz brak świadomości. Oczywiście powinniśmy na samym początku przed zakupem takiego urządzenia dokonać wstępnego przeglądu cen na rynku. Ceny urządzeń do diagnostyki wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W zależności od tego do jakich celów chcielibyśmy tego sprzętu używać, powinniśmy ocenić, czego od niego oczekujemy.

Nowoczesna motoryzacja a konieczność regularnej diagnostykiNa co zwracać uwagę podczas zakupu testera diagnostycznego?

Na początku podczas wyboru takiego sprzętu powinniśmy zwrócić uwagę na ilość dostępnych funkcji. Jest to bardzo ważny element warunkujący czy w ogóle dane urządzenie będzie dla nas użyteczne. Naturalnie poza ilością funkcji ważne są również możliwości usuwania błędów, takich jak błędy ABS, błędy silnika lub monitorowanie ewentualnego cofania przebiegu. Z takim testerem diagnostycznym możemy również udać się na zakup samochodu i sprawdzić go samodzielnie bez tracenia czasu na stacji diagnostycznej. Oczywiście warto jest również wziąć pod uwagę takie kwestie jak możliwość aktualizacji urządzenia oraz na jakim systemie operacyjnym pracuje. Bardzo ważną kwestią jest oczywiście możliwość połączenia z różnymi autami. Część urządzeń dostosowana jest do danego producenta lub po prostu danej marki. Uniwersalność jest bardzo ważna, ponieważ warunkuje jak długo będziemy w stanie korzystać z tego sprzętu. Wybierając testery diagnostyczne nie kierujmy się ceną, a wszystkimi ważnymi dla nas wskazaniami łącznie z tymi, które omówiliśmy.