Od kilku już lat ekogroszek jako materiał opałowy cieszy się coraz większą popularnością. Z tego też powodu na rynku pojawiają się nowe, różne modele kotłów właśnie na to paliwo. Wybór odpowiedniego kotła może zatem sprawić nie lada problem. Warto zatem wiedzieć, czym się kierować przy wyborze kotła na ekogroszek.

Zakup kotła na ekogroszek

Ekogroszek to materiał opałowy cechujący się bardzo wysoką wydajnością. Produkowany jest z węgla kamiennego i brunatnego. I co ciekawe, jego wydajność jest większa od tych materiałów. Co ważne, ekogroszek jest zdecydowanie bardziej przyjazdy środowisku w porównaniu z węglem brunatnym i kamiennym. Ilość popiołu i tlenku siarki jest bowiem dużo mniejsza po spaleniu ekogroszu. Nie może zatem dziwić, że ten materiał opałowy cieszy się tak dużą popularnością. Tym bardziej, że korzystanie z niego jest opłacalne. Jednak, aby materiał ten spełnił pokładane w nim oczekiwania, potrzeby jest odpowiedni kocioł. Na rynku dostępne są różne kotły. Wystarczy spojrzeć na ofertę https://wozny-kotly.pl/. Wybór musi być zatem dobrze przemyślany.

Jaki kocioł na ekogroszek wybrać?Jak wybrać kocioł na ekogroszek?

Wybierając kocioł na ekogroszek pod uwagę wziąć należy kilka czynników. Pierwszym z nich jest dostępność podajnika. Kocioł z podajnikiem to oszczędność czasu i energii jaka potrzeba jest na załadowanie kotła. Ogromną zaletą podajnika jest fakt, iż trzyma on ciepło nawet przez kilka dni. Często wystarczy załadować kocioł jedynie raz w tygodniu. Kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę to sterownik. Urządzenie to odpowiedzialne jest za prawidłową pracę kotła. Na rynku dostępne są kotły z różnymi sterownikami. Z różnymi możliwościami pod tym względem zapoznać można się na stronie https://wozny-kotly.pl/. Ogólnie rzecz ujmując wybór jest między sterownikiem dwustanowym albo automatycznym. Sterownik dwustanowy umożliwia ustawienie generowanego ciepła w sposób dowolny. Jednak w przypadku zakupu kotła po raz pierwszy poleca się wybór takiego ze sterownikiem automatycznym. Jest on bowiem łatwiejszy w użytkowaniu.

Sposób spalania

Przy wyborze kotła na ekogroszek bardzo ważny jest również sposób spalania. Jak można przekonać się, odwiedzając stronę https://wozny-kotly.pl/, istnieją różne rozwiązania pod tym względem. Przede wszystkim na rynku dostępne są kotły górnego spalania i dolnego spalania. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze. Konstrukcja takiego kotła jest również prostsza, jednak to wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim jest to rozwiązanie mniej wydajne. Inaczej jest w przypadku kotłów dolnego spalania. Choć są one dużo droższe to jednak cechuje je o wiele wyższa wydajność.