baterie wannoweStandardowe wyposażenie praktycznie każdej łazienki obejmuje możliwość montażu w jej wnętrzu umywalki, wanny lub kabiny prysznicowej. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią użytkową, zwykle decydujemy się właśnie na montaż wanny, która bardziej niż prysznic kojarzy się nam z wygodą i większą przyjemnością czerpaną z kąpieli. Oczywiście jeśli łazienka jest wystarczająco dużo, prócz klasycznej wanny możemy wyposażyć ją również w niewielką kabinę prysznicową. Osoby, które zainstalują w swojej łazience wannę, muszą doposażyć ją w dopasowaną do niej baterię.

Obecnie w sprzedaży znajdziemy baterie wannowe przynajmniej trzech różnych typów. Są to baterie ścienne, stojące i wielootworowe. Pierwszy rodzaj baterii, czyli stojące baterie wannowe, to obecnie najpopularniejszy typ baterii łazienkowych stosowanych w przypadku wanien. Wynika to przede wszystkim z przyjętych w kraju rozwiązań technologicznych, które wiążą się z wyprowadzeniem przyłączy wody bezpośrednio ze ściany. Jeśli chcemy uniknąć przeróbek hydraulicznych w łazience, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie właśnie montaż wannowej baterii ściennej. Mniej popularne rozwiązanie to baterie stojące, czyli baterie montowane nie do ściany, lecz osadzane bezpośrednio na brzegu wanny. Część wanien posiada specjalnie przygotowane do tego celu otwory, co ułatwia instalację. Oczywiście, jeśli chcemy skorzystać z takiego rozwiązania, wcześniej musimy przystosować do niego instalację wodną w łazience. Na rynku znajdziemy jeszcze baterie wannowe wielootworowe, które są jedną z modnych wariacji baterii stojących. Tutaj zamiast jednego wyprowadzenia z wanny mamy kilka takich wyprowadzeń. Tego typu baterie wannowe zwykle spotyka się w nowocześnie urządzonych łazienkach, na ogół w stosunkowo nowych mieszkaniach lub w świeżo wyremontowanych łazienkach.

Najpopularniejszym rodzajem baterii wannowych na ten moment są baterie ścienne. Coraz większa popularnością cieszą się jednak również baterie wielootworowe i nowoczesne baterie stojące, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję prysznica.