oprawa ledOd pewnego czasu niezwykle popularne na rynku oświetleniowym są rozmaite nowatorskie rozwiązania. Odkąd przepisy ograniczyły wykorzystanie klasycznych żarówek, popularnością cieszą się żarówki LED. Wymagają one często jednak odpowiedniego oprawienia, a to już dla wielu osób jest kłopotem, zwłaszcza że trudno jest niejednokrotnie wybrać idealną oprawę do każdego pomieszczenia.

Tymczasem oprawy LED są tak popularne, że możemy znaleźć je w praktycznie każdym sklepie z oświetleniem czy nawet markecie budowlanym. Mogą się jednak między sobą zdecydowanie różnić i niejednokrotnie są to różnice istotne zwłaszcza z uwagi na rodzaj pomieszczenia, w którym będą stosowane, czy oczekiwany efekt, który da oświetlenie.

Oprawy sufitowe klasyczne i kierunkowe

Przede wszystkim oprawy LED to oprawy sufitowe, które można zastosować w różnych rodzajach wnętrz, gdy chcemy wybrać je do oświetlenia punktowego. Tego typu oprawy sprawdzą się w praktycznie każdym rodzaju wnętrza, niezależnie od tego, w jaki sposób będą się prezentować. W przypadku niewielkich pokojów pozwolą na regularne oświetlenie i będą stanowić dobre źródło mocnego światła. W dużym wnętrzu będą dzielić pomieszczenie na kilka stref, co ma bardzo istotny, użytkowy charakter. Oprawy tego rodzaju są zazwyczaj bardzo wydajne, a jednocześnie ekologiczne, ponieważ do ich tworzenia nie używa się żadnych sztucznych materiałów, które mogłyby wydzielać toksyczne składniki, negatywnie wpływające na zdrowie zwierząt czy ludzi przebywających w danym pomieszczeniu. Klasyczne oprawy LED w ramach montażu sufitowego mogą mieć charakter wpuszczony, co sprawia, że w takim przypadku pozwalają na przekierowanie strumienia światła w konkretne miejsce – jest to świetne rozwiązanie tam, gdzie chcemy oświetlić dany punkt.

Zastosowanie opraw LED

Dzięki swojej charakterystyce oprawy LED mogą mieć najróżniejsze zastosowanie, od tego, przy którym możemy je stosować np. do oświetlania danej części pomieszczenia albo całej jego powierzchni, aż po sytuację, w której – jak zostało wspomniane – służą one do naświetlenia punktowego. W każdym z tych przypadków dobrze jest właściwie dobrać montaż oprawy, aby była ona trwała oraz dobrze się prezentowała we wszystkich okolicznościach. Oprawa led stosowana jest wyłącznie w odpowiednich typach sufitów czy ścian, np. podwieszanych czy ściankach działkowych stawianych z cienkich materiałów. Z tego powodu dobrze jest skonsultować dobór opraw ze specjalistą, który zna się na tej dziedzinie wykończenia wnętrz.