Bieganie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na utrzymanie formy. Dzieje się tak ze względu na to, że do biegania nie trzeba posiadać żadnego specjalistycznego sprzętu i można je uprawiać praktycznie w każdym miejscu. Wystarczy posiadać jedynie dużo chęci i samozaparcia, jako iż początki mogą być trudne. Regularne bieganie sprawi, że nasze ciało będzie ładnie się prezentować, a nasze zdrowie i samopoczucie będzie znakomite.

Bieganie, a mięśnie

BieganieWśród wielu ludzi, zwłaszcza trenujących siłowo, panuje obiegowa opinia, że bieganie spala mięśnie i należy z niego zrezygnować. Jest to w połowie prawda, gdyż rozwojowi tkanki mięśniowej szkodzą biegi długodystansowe takie jak np. maratony. Krótkie biegi (około 30min) w żaden sposób nie zaszkodzą, a co lepsze, pomogą pozbyć się tkanki tłuszczowej i wyrzeźbić ładne mięśnie nóg.

Jakie mięśnie pracują w trakcie biegania?

Ludzie, którzy biegają, są w stanie zrzucić wiele kilogramów w krótkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie biegu pracuje większość grup mięśniowych w naszym organizmie. Oprócz nóg wykorzystywane są także mięśnie brzucha, pleców i ramion. Nasz organizm jednocześnie rzeźbi ciężko pracujące mięśnie i spala tkankę tłuszczową. Po kilku miesiącach treningów biegowych spod tkanki tłuszczowej zaczną wyłaniać się zarysy mięśni.

Przyjrzyjmy się, które mięśnie pracują najmocniej w trakcie biegania:

  • mięsień dwugłowy uda, trójgłowy łydki i biodrowo-lędźwiowy - są to mięśnie, które najmocniej pracują w pierwszej fazie biegu, czyli fazie podporu. Są to duże mięśnie, których rozwój sprawi, że nogi będą mocno umięśnione
  • mięsień prosty uda i mięśnie pośladkowe - najmocniej pracują na chwilę przed lądowaniem stopy na podłożu.
  • mięśnie brzucha skośne, proste i międzyżebrowe - również pracują w trakcie biegania. Widać to dobrze po długodystansowcach, wszyscy mają dobrze wyrzeźbione brzuchy. Mięśnie brzucha pracują w trakcie każdej fazy biegu.
  • mięśnie ramion - w trakcie biegania nasze ręce ruszają się naturalnie, wspomagając prędkość. Mimo, że wydaje się, że ręce nie pracują zbyt aktywnie to bieganie znakomicie wpływa na mięśnie barków.

Znajomość tego jakie mięśnie pracują w trakcie biegania pomaga zarówno jeśli chodzi o sama technikę biegania jak i sposób przygotowania się do niego. Przykładowo, dzięki wiedzy że mięśnie ramion powinny włączyć się do ruchu, automatycznie układamy je we właściwy sposób. Dodatkowo możemy pozabiegowo wzmacniać niezbędne mięśnie poprzez odpowiednie ćwiczenia. Z tego powodu w plan treningowy warto włączyć ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud i brzucha.