Salon jest bardzo ważnym pomieszczeniem w każdym domu czy mieszkaniu. To zwykle największy pokój, w którym domownicy odpoczywają, ale przyjmują także gości, więc powinien być on odpowiednio urządzony. Ważną kwestią jest zatem dobór stosownego oświetlenia, co przełoży się na wygodę korzystania z takiej przestrzeni, a także sam wygląd pomieszczenia. Nie warto ograniczać się przy tym do jednego źródła światła, lecz lepiej sięgnąć po kilka wariantów. Jakie lampy będą tam zatem pasowały?

Sufitowe

Lampy wiszące do salonuLampy wiszące do salonu

stanowią nieodzowny element wyposażenia tego pokoju. Dają one równomierne oraz mało drażniące światło, które rozjaśnia całe pomieszczenie. Dzięki temu takie źródło światła doskonale sprawdza się na co dzień, gdy domownicy korzystają z całego pokoju, a nie tylko konkretnych stref. Lampy wiszące do salonu tworzą przyjazny nastrój, dzięki któremu zarówno mieszkańcy domu, jak i goście będą się czuli swobodnie i nie ma również problemu ze spędzaniem czasu w większym gronie osób. Takie wyposażenie dostępne jest w różnej formie, natomiast często wybierane są efektowne żyrandole, które dodają elegancji i przyciągają wzrok odwiedzających, a to jest istotne w pokoju, który stanowi niejako wizytówkę całej przestrzeni mieszkalnej. Lampy wiszące do salonu umiejscawia się zwykle w centralnej części sufitu, natomiast warto umieścić je nad stołem, jeżeli w pokoju dziennym urządzona jest także jadalnia, a taki układ stosuje się w wielu gospodarstwach domowych, jeżeli tylko pozwala na to metraż salonu.

Ścienne

Kolejnym często spotykanym wariantem są lampy ścienne. Jest to dobry wybór, gdy celem jest zrównoważone oświetlenie w salonie. Dają one jednak ograniczone pole światła, więc powinny być raczej uzupełnieniem dla głównego źródła światła umiejscowionego przy suficie. Pozwalają także wyróżnić określoną strefę pokoju czy nawet konkretny element, jak wyjątkowa ozdoba czy zabytkowy mebel, który zdaniem domowników zasługuje na szczególną ekspozycję. Same w sobie mogą być także dodatkową ozdobą ściany.

Stojące

W obrębie tej kategorii można wyróżnić w zasadzie dwa rodzaje lamp - stołowe oraz podłogowe. Oba dobrze sprawdzą się w salonie, w kontekście obszaru, który chce się wyjątkowo oświetlić. Dotyczy to zwykle kanapy czy fotela, przy którym można poczytać lub domownicy spotykają się, by spędzać czas na wspólnych grach. W przypadku miejsc do czytania najlepsze będą wersje podłogowe, ustawione bezpośrednio przy takim meblu wypoczynkowym. Warianty stołowe można natomiast umieścić na stoliku kawowym, co będzie przydatne choćby przy grze w karty. Dodatkowo będzie to gustowny element dekoracyjny w takim miejscu pokoju dziennego.