W serialach oraz filmach możemy często zaobserwować ujęcia kręcone "z ręki". Takie rozedrgane ujęcia mają dużą wartość artystyczną i często są niezbędne dla oddania emocji, jakie widać na ekranie. Jednak zdecydowana większość scenariusza realizowana jest za pomocą kamery statycznej, czyli znajdującej się we względnym bezruchu.

Statyw do kamery: https://www.bemixmedia.pl/statywy-cat-860, to jeden ze sprzętów, który jest niezbędny w profesjonalnej pracy operatora. Każdy, kto zajmuje się robienie filmów zawodowo, dobrze wie jak ważny jest to element. Statyw przydaje się jednak również w mniej profesjonalnym użytku, np. do tworzenia prywatnych filmów, które znajdą się następnie w rodzinnym archiwum. Znalezienie niedrogiego, a przy tym dobrego statywu, który będzie współpracował z lustrzanką lub niewielką kamerą? Z poniższymi poradami nie będzie wcale trudne.

Waga statywu

Statyw do kameryCięższy statyw do kamery jest na pewno stabilniejszy od lekkich modeli. Dobry statyw musi ważyć, szczególnie jeśli zamierzamy kręcić filmy na zewnątrz (np. przy wietrznej pogodzie). Jeśli filmowanie będzie odbywać się wyłącznie wewnątrz budynków, wówczas możemy pozwolić sobie na kupno lekkiego sprzętu. Najważniejsza zasada przy wyborze statywu (a raczej jego wagi) - musi ważyć tyle, aby umieszczona na nim kamera (bądź smartfon, aparat) była stabilna i nie przewracała się. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku tzw. kamer reporterskich, które są dużo cięższe. Jeśli jednak szukamy statywu do małych urządzeń, wystarczy statyw do kamery ważący mniej więcej dwa kilogramy. Przy sprzętach o tej ciężkości nie musimy się martwić o ciągłą asekurację statywu przed upadkiem.

Niektóre modele wyposażone są również w specjalny hak, który pozwala na odpowiednie dociążenie statywu, w razie gdybyśmy musieli korzystać z urządzeń o różnej wadze. Trzeba również pamiętać, że sama waga sprzętu nie jest jednoznaczna z jego dobrą jakością. Jest to po prostu jeden z wyznaczników, na który musimy zwracać uwagę podczas zakupów.

Rodzaje i typy

Statywy dzielimy na dwa podstawowe typy: studyjne oraz przenośne. Pierwsze z nich (jak łatwo możemy się domyślić) są dość masywne, mają dużą wagę i nadają się przede wszystkim do tworzenia stabilnych obrazów w studio. Statywy przenośne są lżejsze, mniejsze i pozwalają na dużą mobilność operatora. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku najważniejsze są nogi statywu. Kupując statyw do kamery zawsze zwracajmy uwagę na podorę, czyli właśnie nogi urządzenia. Najlepsze są te grubsze i masywniejsze, które zapewniają dobre wsparcie.