Jeśli oryginalny zasilacz do laptopa ulegnie uszkodzeniu, możesz wybierać pomiędzy zakupem fabrycznie nowego, oryginalnego zasilacza danej marki lub kupnem zamiennika o podobnych parametrach technicznych. Decydując się na kupno oryginalnego zasilacza masz pewność, że kupujesz produkt ściśle odpowiadający potrzebom Twojego komputera. Jeśli jednak chcesz nieco zaoszczędzić lub zwyczajnie nie możesz dostać oryginalnego produktu, wtedy wybierasz zamiennik. Decydując się na kupno zamiennika musisz jednak pamiętać o znalezieniu sprzętu o określonych parametrach technicznych. To na co musisz zwrócić szczególną uwagę, to napięcie (V) i natężenie (A) zasilacza oraz jego moc (W). Bardzo ważny jest też rodzaj wtyku – jeśli wtyk nie będzie pasował do laptopa, wtedy nie można będzie ładować jego baterii.

Napięcie zasilacza

Napięcie prądu oferowane przez zasilacz musi być równe wartości napięcia podanej na obudowie laptopa. Co prawda producenci dopuszczają tolerancję w granicach około 1V, ale lepiej znaleźć taki zasilacz do laptopa, który będzie ładował prądem o dokładnie takiej wartości napięcia, jaka jest sugerowana przez producenta laptopa.

Natężenie zasilacza

Ten parametr odpowiada za szybkość i możliwość pełnego naładowania baterii oraz zasilania poszczególnych podzespołów laptopa. Jeśli natężenie prądu zasilacza będzie niższe od wartości podanej w specyfikacji technicznej danego modelu komputera, wtedy jego ładowanie będzie wysoce nieefektywne. Prąd o zbyt niskim natężeniu nie wystarczy do zasilenie wszystkich podzespołów laptopa, przez co ten będzie się samoczynnie wyłączał. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia procesora lub płyty głównej. Wyższa wartość natężenia prądu podana na obudowie zasilacza do laptopa, w stosunku do wartości wymaganej przez dany model komputera, nie jest problemem.

Moc zasilacza

Moc prądu oferowana przez komputerowy zasilacz może mieć większą wartość od tej sugerowanej przez producenta laptopa. Nie będzie to miało niekorzystnego wpływu na działanie komputera i na jego ładowanie. Moc to wynik mnożenia napięcia i natężenia prądu.