Wino musujące jest napojem alkoholowym, którego stężenie procentowe wynosi mniej więcej tyle samo, ile w przeciętnym winie. Tak samo jak jego odpowiednik bez bąbelków, posiada kilka odmian, dzięki czemu łatwiej może wpasować się w gust konsumentów. Kupuje się je na różnego rodzaju rodzinne okazje, takie jak urodziny, imieniny czy wesele, nie mniej jednak jego sprzedaż gwałtownie wzrasta w okresie Sylwestra i karnawału.

Różne rodzaje

Tak samo jak każdy inny alkohol, wino musujące posiada kilka swoich wariantów smakowych i wizualnych, które w zamierzeniu mają trafić do szerszego grona odbiorców. Najpopularniejszą jego odmianą jest białe półsłodkie. Większość ludzi, pochodzących z krajów znajdujących się na wschód od Francji, nie lubi goryczy, którą dostarcza wytrawne wino musujące. Producenci idąc za głosem rozsądku, zaoferowali słodsze jego odpowiedniki, które podczas procesu produkcji są dosładzane. Dobrze pasują do ciast i słodkich przekąsek. Idealne na rodzinne spotkania. Natomiast wino musujące w wersji wytrawnej jest klasyczną wersją, która swoim smakiem jest najbardziej zbliżona do smaku luksusowego szampana. Bukiet smaków zawarty w każdej butelce jest bogaty w aromaty przywodzące na myśl naturę. Jest wspaniałym akompaniatorem zarówno wytrawnych przystawek, jak i słodkich. Smak, który pozostaje w ustach i na podniebieniu, w zależności od rodzaju zjedzonej potrawy powoduje inne odczuwanie smaku wina musującego.

Różowo-czerwony smak

Oprócz białych propozycji na półkach sklepowych znajdują się również wina musujące czerwone i różowe. Ten segment w całości zarezerwowany jest dla osób lubiących eksperymentować ze smakami. Wspaniale komponują się smakowo z ciemnymi owocami, takimi jak winogrona czy arbuz.

Jak podawać?

wino musujące

Organizując imprezę rodzinną bądź w gronie przyjaciół należy upewnić się, czy posiada się odpowiednią liczbę kieliszków. Wina musującego nie wypada podawać w zwykłych szklankach tylko i wyłącznie ze względów estetycznych i kulturowych. Lepiej jest wznosić toast kieliszkiem wypełnionym winem musującym niż tym samym trunkiem zawartym w szklance lub kubku. Przed przyjściem gości należy upewnić się, że wino musujące posiada odpowiednią temperaturę, czyli, że jest schłodzone. Optymalna temperatura wynosi do 8 stopni C, inaczej nie wnosi on żadnych walorów smakowych.