Prostownik z rozruchem - co to jest, jak działa i gdzie można go kupić?

Akumulatory kwasowo-ołowiowe to podstawowy model akumulatorów elektrycznych stosowanych w samochodach napędzanych silnikami benzynowymi i diesla. Niestety żywotność tego typu akumulatorów jest dość krótka, zwłaszcza jeśli akumulator przez dłuższy czas jest niedoładowany lub wystawiony na działanie niskich temperatur. Z tego typu akumulatorami największe problemy będą mieć kierowcy diesli. Rozruch silnika w takim aucie, przy bardzo niskiej temperaturze, jest często niemożliwy – zwłaszcza, gdy akumulator jest już mocno zasiarczony i nie dysponuje pełnią mocy. W takiej sytuacji przydatnym narzędziem okazuje się prostownik, czyli urządzenie do ładowania akumulatorów prądem z sieci. Na rynku znaleźć możemy również specjalny model tego typu urządzenia, czyli prostownik z rozruchem.

Co to jest i jak działa prostownik z rozruchem?

Jest to urządzenie wykorzystywane do ładowania akumulatorów samochodowych, kwasowo-ołowiowych, o przewidzianej przez producenta wartości napięcia i natężenia prądu elektrycznego, dodatkowo wyposażone w funkcję szybkiego rozruchu auta z wyczerpanym akumulatorem. Jeśli samochodowy akumulator odmówi posłuszeństwa i nie możemy odpalić silnika, sięgamy po prostownik z rozruchem i bezpośrednio z poziomu prostownika odpalamy samochód z pominięciem żmudnego procesu ładowania akumulatora. To takie awaryjne rozwiązanie, gdy musimy skorzystać z auta, a nie mamy czasu na wolne ładowanie akumulatora. Oczywiście taki prostownik z funkcją rozruchu możemy również wykorzystać do klasycznego ładowania akumulatorów samochodowych małym prądem. Czas ładowania zależeć będzie od pojemności akumulatora oraz wartości prądu ładowania oferowanego przez konkretny model prostownika. W sprzedaży znajdziemy prostowniki przystosowane do ładowania akumulatorów o napięciu 6V lub 12V z funkcją wolnego i szybkiego ładowania. Kupić możemy także wspomniany wcześniej prostownik z rozruchem. W przypadku tego typu urządzeń, możemy zaopatrzyć się w sprzęt z wartością rozruchu dochodzącą do 200A i więcej.

Gdzie kupić prostownik z rozruchem?

Urządzenia typu prostowniki czy specjalistyczne ich wersje tj. prostowniki z rozruchem to sprzęt dostępny w większości wyspecjalizowanych sklepów motoryzacyjnych. Niekiedy, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, tego typu urządzenia sprzedawane są również w zwykłych marketach i sklepach wielkopowierzchniowych. W praktyce, wybór takich urządzeń w sklepach typu stacjonarnego jest jednak niewielki. Jeśli szukamy urządzenia lepszej jakości w korzystnej cenie, najlepszym miejscem do jego zakupu będzie sklep internetowy, najlepiej sklep z częściami i akcesoriami samochodowymi.