Ciepło w domu zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest oczywiście sprawne ogrzewanie, czyli kaloryfery lub grzejniki. Bardzo istotne jest również odpowiednie uszczelnienie okien - dotyczy to nie tylko idealnie dopasowanych ram okiennych, ale również mocowania i budowy szyb. Producenci okien coraz częściej wykorzystują w swojej pracy szyby zespolone. Ich specyficzna konstrukcja przynosi wiele korzyści. Jedną z nich izolacja termiczna na wysokim poziomie, a także trwałość i przejrzystość.

Budowa szyb

Szyby zespolone składają się z dwóch lub więcej szyb, które są na całym obwodzie oddzielone elementem dystansowym. Przestrzeń pomiędzy szybami jest uszczelniona, co daje wewnątrz hermetyczne środowisko. Materiał wykorzystywany do produkcji określany jest jako "float". Jest to wysokiej klasy tworzywo sztuczne, które odznacza się bardzo dobrą przepuszczalnością światła, a także idealnie płaską powierzchnią. Zalety te sprawiają, że szyba nie zniekształca obrazu, a przy tym nie ogranicza widoczności. Niektórzy producenci dodatkowo wzmacniają szyby zespolone pokrywając je cienką warstwą laminatu.

Blokada promieni

Niektóre modele są jednak zbudowane w taki sposób, aby odbijały promienie słoneczne. W takim wypadku powierzchnię szyb pokrywa się cienką warstwą antyrefleksyjną. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie podczas letnich dni - szyby nie przegrzewają się i nie rozszerzają pod wpływem wysokiej temperatury. Szyby zespolone z powłoką antyrefleksyjną sprawiają, że w pomieszczeniu panuje przyjemna temperatura, a na oknach nie skrapla się para wodna.

szyby zespoloneTermoizolacja

Najważniejszą cechą szyb zespolonych jest doskonała termoizolacja. Okna, które są wyposażone w kilka warstw szyb zapobiegają uciekaniu ciepła z mieszkania. Dzięki temu możemy utrzymać optymalną dla nas temperaturę w pomieszczeniach, a co najważniejsze - ograniczyć moc ogrzewania, zmniejszając tym samym wydatki w tym obszarze.

Inne funkcje szyb

Istnieje jeszcze rodzaj szyb zespolonych, których zadaniem jest izolacja akustyczna. Modele dźwiękoszczelne pozwalają wyciszyć mieszkanie i odciąć domowników od uciążliwego hałasu z zewnątrz. To idealna propozycja dla tych, którzy mieszkają np. w mieście lub przy bardzo uczęszczanych trasach. Innym rodzajem szyb są modele antywłamaniowe. Tutaj szyby są wzmocnione w taki sposób, aby nie można było ich stłuc, czy przeciąć. Nowością na rynku są szyby ornamentowe, które stosowane są w celach dekoracyjnych. Nie przepuszczają tyle światła co zwykłe, jednak dają bardzo ciekawy efekt. Najczęściej możemy je spotkać w lokalach, restauracjach, czy kawiarniach. Szyby zespolone najłatwiej zamówić w specjalistycznym zakładzie szklarskim np. http://wolfglas.pl/szyby-zespolone.html. Dzięki temu, z łatwością zakupicie szybę konkretnych wymiarów, dopasowaną do Waszych potrzeb.