Miedź zawdzięcza swoją nazwę Cyprowi, gdzie była wydobywana w starożytności. Dlatego też początkowo zwano ją „metalem cypryjskim”.Miedź po wytopie i czyszczeniu charakteryzuje się wyjątkowo dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Jej właściwości są szeroko wykorzystywane w przemyśle. Miedź znajduje się min. w kablach elektrycznych, rurach miedzianych, pokryciach dachowych, instalacjach wodociągowych. Przykładowe produkty z miedzi znajdziesz na stronie: http://www.s-co.pl/rury-c-25_65.html

Miedź (wraz z żelazem) odegrała ogromną rolę w skoku cywilizacyjnym ludzkości. Metal ten jest stosunkowo miękki, dlatego często poprawia się jego twardość za pomocą łączenia z innymi metalami- tworzy się w ten sposób stopy miedzi (np. gdy rura miedziana będzie poddawana naciskowi, wówczas tworzy się ją z twardszych stopów).

Dobre właściwości przewodzące miedzi sprawiają, że pierwiastek ten jest wykorzystywany do tworzenia przewodów miedzianych, elektromagnesów, układów scalonych i obwodów drukowanych. Ze względu na przewodnictwo ciepła stosuje się ten metal również w radiatorach i wymiennikach ciepła.  Pierwiastek ten występuje także w organizmach żywych i pokarmie (w wątrobie, ostrygach, drożdżach, kakao, czekoladzie, homarach, kalmarach, słoneczniku, dyni, pomidorach), jest potrzebny do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy. Mniej miedzi znajduje się w zimnej wodzie kranowej, niż w ciepłej- warto o tym pamiętać przygotowując posiłki dla dzieci.