Smugi na szybie czy też niedokładne zbieranie wody z opadów przez wycieraczki samochodowe może drażnić każdego kierowcę. W takim przypadku należy rozważyć wymianę wycieraczek na nowe.

Zasadniczo, nie można dokładnie określić ram czasowych, po których należy koniecznie wymienić zużyte wycieraczki. Niektórzy producenci podają, że żywotność ich wycieraczek wynosi od sześciu do dwunastu miesięcy.

Żywotność wycieraczek samochodowych zależy od wielu czynników. Między innymi rolę odgrywa tutaj rodzaj - mogą być przegubowe lub bezprzegubowe. Znaczenie również ma jakość gumek. Jeżeli produkt był z tańszej półki cenowej, może okazać się, że posłuży znacznie krócej niż droższy. Poza tym, największe znaczenie ma intensywność eksploatacji. Jeżeli samochód rocznie pokonuje mało kilometrów, a jazda odbywa się zwykle w dobrych warunkach atmosferycznych, wycieraczki posłużą dłużej.

Wycieraczki należy wymienić w momencie, gdy nie spełniają swojej zasadniczej funkcji, czyli zbierania wody z szyby. Źle działające mogą znacznie wpływać na bezpieczeństwo ruchu.