Przewożenie dużej ilości towarów wymaga bardzo dobrej organizacji. Do tego dochodzi jeszcze konieczność magazynowania asortymentu, który dopiero stamtąd trafia na sklepowe półki. To skomplikowane zadanie ułatwia stosowanie palet.

Palety są platformami nośnymi, które w zależności od modelu posiadają nadbudowę lub jej nie mają. Palety służą do skomasowania towaru w jednostkę ładunkową gotową do dalszego transportu, magazynowania oraz układania w stosy. Przenoszenie gotowego ładunku jest możliwe dzięki wózkom widłowym ( i innym modelom wózków). Palety można ogólnie określić mianem opakowania, które służy jednocześnie do przechowywania jak i transportu. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie współczesnej gospodarki bez tego elementu. Osoby związane z logistyką twierdzą, że jest to niemożliwe.

wysyłka palet kurierem

Transport palet

Duże partie towarów przewożone są przez dane przedsiębiorstwo produkcyjne, ale możliwa jest również wysyłka palet kurierem. Istnieją odrębne firmy transportowe, które zajmują się transportem załadunku nawet w odległe regiony - są to tzw. firmy logistyczne. Rodzaje najczęściej stosowanych palet:

  • dla wyrobów o nieregularnym kształcie i dużych gabarytach,
  • do towarów prostopadłościennych,
  • palety przeznaczone do transportu zwojów, np. dywany, papa, papier,
  • palety do bębnów oraz beczek.
  • do użytku jednorazowego, które są produkowane z materiałów odpadowych, spienionych tworzyw sztucznych itd.

Powszechne europalety

Najbardziej rozpowszechnione są płaskie palety drewniane o rozmiarach 800x1200x144 mm. Wysyłka palet niestandardowych nie stanowi przeszkody, wymaga jedynie odpowiedniego transportu i magazynowania.

Wszystkie wyroby, które mają małe gabaryty, występują luzem, w opakowaniach jednostkowych pakowane są do pojemników wielokrotnego użytku wykonanych np. z metalu lub tworzyw sztucznych. Podobnie jest w przypadku towaru, który nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Rodzaje pojemników

  • wykonane z blachy

    można je plombować, stosowane głównie do wyrobów ciężkich, ale drobnych jak śruby, nakrętki, łożyska,
  • metalowe siatkowe

    składane, z możliwością plombowania, wykorzystywane przede wszystkim do wyrobów lekkich i przestrzennych,
  • pojemniki plastikowe

    składane lub nieskładane, wyposażone w wieko z możliwością plombowania lub bez wieka. Pojemniki z tworzywa sztucznego przydają się w przypadku drobnych wyrobów bez opakowania,
  • pojemniki produkowane z drewna lub surowców drewnopodobnych

    składane lub nieskładane, przystosowane do plombowania, nadają się do artykułów piśmienniczych, technicznych i pasmanterii.