Na rynku urządzeń spawalniczych znajdziemy wiele nowoczesnych konstrukcji bazujących na zaawansowanych układach elektronicznych. Są to tzw. spawarki inwertorowe. W porównaniu ze starymi, ciężkimi i dużymi spawarkami transformatorowymi, spawarki inwertorowe i migomaty inwertorowe charakteryzują się znacznie mniejszą masą i wielkością, a także znacznie większa sprawnością pracy przy zachowaniu tej samej wartości prądu spawania. Tańsze modele spawarek inwertorowych w większości przypadków wykorzystywane są do spawania metodą MMA. W przypadku migomatów inwertorowych, czyli bardziej zaawansowanych półautomatów spawalniczych, istnieje możliwość spawania metodą MIG i MAG, czyli spawania elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych.

W związku z tym, że migomaty inwertorowe przeznaczone do spawania metodą MIG/MAG wymagają stosowania dodatkowych butli z gazem osłonowym, ich zastosowanie w warunkach domowych wydaje się mało zasadne. Sprzęt tego typu znacznie częściej znajduje zastosowanie przy różnego rodzaju pracach instalacyjnych i warsztatowych, gdy istniej potrzeba wykonania większej ilości dobrej jakości spawów w takich materiałach jak stal, w tym stal niskowęglowa, nierdzewna czy tzw. kwasówka. Dzięki możliwości swobodnej i niezwykle precyzyjnej regulacji wartości prądu spawania, urządzenia tego typ pozwalają na wykonanie trwałych połączeń w materiałach o różnej grubości. W praktyce przy ich pomocy najczęściej spawa się różnego rodzaju blachy, rury i inne popularne stalowe elementy konstrukcyjne.

Nowoczesne migomaty inwertorowe gwarantują dużą sprawność działania, są sprzętem trwałym i prostym w obsłudze. Dzięki dodatkowym funkcjom, a także dzięki wbudowanym wentylatorom, spawanie przy pomocy takich półautomatów jest zadaniem łatwym i przyjemnym w realizacji. Być może stąd też bierze się duże zaufanie do tej kategorii sprzętu spawalniczego. Urządzenia tego typu bez problemu znajdziemy w wielu profesjonalnych warsztatach samochodowych. Z takich spawarek korzysta także wielu monterów i firm, które zajmują się produkcją, serwisem lub renowacją różnego typu części i elementów metalowych.