W przypadku niewielkich biznesów, a zwłaszcza w przypadku tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych lub podatkiem linowym, skorzystanie z możliwości samodzielnego rozliczania podatków przez wybrany system księgowości internetowej pozwala osiągnąć spore korzyści.

Podstawową korzyścią jest mniejszy koszt obsługi księgowej przedsiębiorstwa. Zamiast zatrudniania księgowej na ćwierć etatu lub korzystania z usług tradycyjnego biura rachunkowego, wystarczy wybrać odpowiadający nam system w wersji abonamentowej lub skorzystać z systemu bezpłatnego – takie systemy są również dostępne, ale w nieco okrojonej z funkcjonalności wersji. E księgowość przyniesie największe korzyści tym przedsiębiorcom, którzy mają do rozliczenia wiele faktur o małej wartości. Gdy takie dokumenty dostarczą do biura rachunkowego, ich podliczenie będzie wyjątkowo kosztowne. Niestety ceny usług księgowych w biurach rachunkowych zwykle w bezpośredni sposób powiązane są z ilością dokumentów dostarczonych im w danym miesiącu przez firmę. Gdy takich dokumentów jest dużo, koszt usługi mocno wzrasta. W przypadku programów do samodzielnych rozliczeń finansowych, tego typu problem nie występuje.

Nowoczesna e księgowość to także coraz większa prostota obsługi. Wystarczy jedynie pamiętać o systematycznym wprowadzaniu danych z faktur, a internetowy system księgowy dokona reszty obliczeń. Taki system przygotuje za nas gotowe do wydruku deklaracje podatkowe, umożliwi ich wysłanie do Urzędu Skarbowego przez Internet, przygotuje dokumenty dla ZUS i ewentualnie inne rodzaje deklaracji finansowych, które wchodzą w skład oferowanych przez system funkcjonalności. To w zdecydowany sposób upraszcza zarządzenie działalnością firmy. Poza tym e księgowość dostępna jest całą dobę, z każdego miejsca na Ziemi. Wystarczy dostęp do Internetu. Oprogramowanie znajduje się w chmurze, zatem nie musisz niczego instalować na własnym komputerze. Dane do systemu księgowego coraz częściej możesz wprowadzać również z poziomu urządzeń mobilnych tj. tablet lub smartfon.