Większość kierowców posiada jako taką wiedzę na temat jazdy samochodem po śniegu i lodzie. Zazwyczaj im dłużej kierujemy tym lepiej radzimy sobie z pojawiającą się każdej zimy śliską nawierzchnią. Śnieg czy lód, które utrudniają poruszanie się po drodze są do opanowania, gdy potrafimy zachować ostrożność i pewne zasady podczas prowadzenia pojazdów. Czasem jednak stanowią one zagrożenie i są niebezpieczne, dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich środków ostrożności. Zazwyczaj ma to miejsce w miejscach, w których oblodzone drogi i śnieg są naprawdę uporczywe i stwarzają duże zagrożenie. Poruszanie się po takich ulicach jest dość trudne, dlatego należy odpowiednio wyposażyć swoje auto. łańcuchy śniegowe

Wyposażenie - łańcuchy śniegowe

W krajach, w których zima jest bardzo długa i mroźna istnieją przepisy, które nakazują wyposażenie swojego samochodu w odpowiednie łańcuchy śniegowe. Posiadając takie akcesoria można poruszać się pewniej i bezpieczniej nawet po bardzo oblodzonej nawierzchni. W wielu krajach Europy taki element musi znajdować się w wyposażeniu każdego pojazdu w okresie zimowym. Szczególnie dotyczy to samochodów ciężarowych oraz dostawczych. Także autobusy muszą zostać wyposażone w łańcuchy. Ale istnieją także takie kraje, gdzie przepisy nakazują stosowanie ich nawet przez cały rok. Można zauważyć takie sytuacje w krajach skandynawskich jak na przykład Norwegia. Jeśli wybieramy się na ferie zimowe za granicę warto zatem dobrze zapoznać się z regulacjami prawnymi i zasadami panującymi w danym kraju. Jeśli auto powinno zostać wyposażone w łańcuchy śniegowe należy tego dokonać. Czasem zdarza się, że niewiedza kierowców prowadzi do otrzymania wysokich mandatów, a tego chcemy przecież uniknąć.

Montaż łańcuchów na kole

Łańcuchy montowane są zawsze na osi napędowej. Dodatkowo producenci zalecają częste sprawdzanie ich stanu podczas jazdy, gdyż zapewnia to całkowite zachowanie bezpieczeństwa. W przypadkach, gdy coś dzieje się nie tak należy bezzwłocznie poprawić łańcuch lub kupić nowy. Odpowiednio zamontowane łańcuchy zapewniają bezpieczne trzymanie się pojazdu na drodze, dlatego zwiększają bezpieczeństwo podróżujących nim pasażów. Jednak można to uzyskać jedynie wtedy, gdy zamontujemy odpowiednio wcześnie takie elementy. Otóż w przypadkach, gdy na drogach jest już bardzo ślisko jest dość późno na wyposażenie swojego auta w łańcuchy. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej prędkości dostosowanej do warunków panujących na drogach. Jedynie wtedy można być pewnym, że nasze auto i rodzina będą bezpieczne. A na tym zależy nam chyba najbardziej.