Co prawda z dostępem do dobrej jakości piwa nie ma dziś większych problemów, jednak cena piwa rzemieślniczego jest dość wysoka i zwyczajnie nie każdego stać na jego zakup. Alternatywą dla dobrej jakości piwa pozostają zatem klasyczne produkty wielkich browarów, które kosztują niewiele, ale których smak specjalnie się od siebie nie różni. To wynika z określonego- niemal identycznego sposobu ich produkcji i rodzaju surowców, jakich używa się do ich warzenia. Jeśli mamy odrobinę wolnego czasu, smaczne piwo o określonym smaku możemy wyprodukować samodzielnie. Piwo domowe to prosty sposób na pozyskanie trunku o wyrazistym kolorze, aromacie i smaku. Co warte podkreślenia, przygotowanie domowego piwa wcale nie jest wyjątkowo skomplikowane.

Jak przygotować piwo domowe?

Jak przygotować piwo domowe?Do przygotowania piwa potrzebny jest prosty w obsłudze sprzęt (pojemnik do fermentacji z rurką i kranikiem, butelki na piwo, kapsle i kapslownica) - wszystko to możemy znaleźć na WinoDomowe.pl. Będziemy też musieli się zaopatrzyć w brewkit czyli rodzaj zaczynu – chmielony ekstrakt słodowy z dołączonymi do niego drożdżami, który pozwala uwarzyć określony gatunek piwa w warunkach domowych i to bez konieczności sięgania po skomplikowane urządzenia browarnicze. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje brewkitów. Pierwsze z nich są od razu słodzone – zawierają cukier niezbędny do zainicjowania procesu fermentacji wcześniej przygotowanego zaczynu. Drugie z nich są wolne od cukru, który należy dodać do zaczynu samodzielnie, w określonej proporcji, zgodnie z instrukcją przygotowania konkretnego gatunku piwa. Brewkity to najprostszy sposób, by przygotować swoje pierwsze piwo domowe i przekonać się do oryginalności jego smaku. Z czasem można wejść na wyższy poziom wtajemniczenia, zacząć samodzielnie przygotowywać słody, a następnie je chmielić.

Smaki domowego piwa

Producenci brewkitów starają się różnicować swoją ofertę, w związku z tym możemy wybierać z bogatej gamy produktów o wielu charakterystycznych smakach. Na początku można spróbować z czymś bardziej znanym-znajomym w smaku lub od razu skoczyć na głęboką wodę i wyprodukować domowe piwo o smaku, jakiego nigdy wcześniej nie próbowaliśmy. Tak czy inaczej, zanim znajdziesz swój ulubiony brewkit, prawdopodobnie będziesz musiał nieco poeksperymentować i popróbować nie tylko z różnymi smakami, ale również z chmielonymi ekstraktami słodowymi kilku różnych producentów. Jeśli oswoisz się z produkcją piwa z brewkitów, będziesz mógł rozpocząć dalsze eksperymenty i stworzyć swoje oryginalne piwo domowe o niepowtarzalnym aromacie i smaku.