Gwiazdka coraz bliżej. Okres, gdy w panice zaczniemy biegać po sklepach w poszukiwaniu upominku dla bliskiej naszemu sercu osoby, zbliża się zatem coraz szybciej. Może w tym roku warto trochę zwolnić tempa i porobić zakupy świąteczne z większym wyprzedzeniem? Czasu jeszcze zostało, a przemyślany prezent będzie nie tylko bardziej trafionym, co również mniej odbije się na grubości naszego portfela.

Promocje kuszą

budowa domu jednorodzinnegoObecnie w praktycznie każdym sklepie można natrafić na świąteczną promocję. Wraz z idącymi w dół cenami zaczyna szaleć wyobraźnia. Jednak w większości przypadków, gdy wychodzimy ze sklepu z pełnym koszem okazuje się, że większość zakupionych przedmiotów musiała się tam znaleźć przypadkiem. Tak działa zakupowy szał – niekiedy trudno jest się powstrzymać przed zdjęciem produktu z półki, w końcu jest on w promocji. W trakcie pozostałych tygodni warto przygotować sobie plan sklepów jakie trzeba odwiedzić – zarówno tych fizycznych, jak i internetowych (w formie np. odpowiednich kategorii na portalach aukcyjnych).

Który sklep wybrać?

Na pierwszy rzut z pewnością pójdą sklepy odzieżowe, następnie z elektroniką, a na końcu z perfumami. Trochę to schematyczne. Chociaż prezenty z pewnością będą trafione to niekiedy warto przejść przysłowiową milę więcej i przełamać coroczny schemat. Sklep z narzędziami może nam się wydawać mało ciekawym miejscem na znalezienie czegoś dla bliskiej osoby – błąd!. Jeśli nasz mężczyzna ma w sobie majsterkowy dryg to nowe pudełko wysokiej jakości narzędzi ucieszy go bardziej niż szalik, sweter czy para skarpet. Sklep z narzędziami to kopalnia pomysłów na prezent. Chociaż nas szlifierka czy wkrętarka specjalnie pasjonować nie musi, to trzeba odnieść się pod preferencje drugiej strony. Pamiętajmy – nie kupujemy w końcu pod siebie. Zrobienie wcześniejszego wywiadu odnośnie tego co chce druga osoba, jest znacznie efektywniejsze niż pójście za modą i kupowanie tego co wszyscy. Najprościej jest zwyczajnie spytać się co druga osoba by chciała, ustalić równy budżet na prezent i jechać do określonego sklepu może być to sklep z narzędziami, elektroniką czy ubraniami. W ten sposób problem rozwiąże się szybciej. Jeśli nie mamy pewności co kupić, to musimy się liczyć z możliwością, że podarek wywoła chwilowy uśmiech, by potem resztę swojego życia spędzić na półce porastając kurzem.

Obniżki są doskonałym sposobem by zaoszczędzić, ale tylko do momentu, gdy mamy jasno określone zakupowe priorytety. W przeciwnym wypadku kupimy więcej „tańszych” rzeczy, a portfel nam za to raczej nie podziękuje.