Poprawne oświetlenie klatki schodowej w domu to jedno z największych wyzwań. Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo domowników, ale nie bez znaczenia jest również ciekawe i stylowe wykończenie schodów. Połączenie funkcjonalności z ładnym wyglądem wcale nie jest takie proste. Warto pomyśleć o tym już w trakcie projektowania domu. Projektując oświetlenie schodów trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii - górne światło, kinkiety Philips, taśmy z żarówkami typu LED, czy może wybrać inne rozwiązanie. Oto kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie.

Planuj z wyprzedzeniem

Kinkiety philips

Jeśli instalujesz nową klatkę schodową, zaplanuj oświetlenie na wczesnym etapie - w ten sposób unikniesz kucia ścian pod nowe kable elektryczne. To ważne jeśli chcesz, aby oświetlenie było dyskretne i wbudowane bezpośredni w ścianę - niektóre lampy muszą być instalowane jeszcze przed położeniem tynku - ta zasada dotyczy zwłaszcza kinkietów Philips lub reflektorów z obudową podtynkową. Kolejną ważną kwestią jest ustalanie punktów, w których mają znaleźć się lampy. Niezależnie od tego, czy oświetlamy z góry, na poziomie stopni, czy w ścianie - uwzględnienie oświetlenia w Twoich planach jest naprawdę ważne dla uzyskania pożądanego efektu.

Reflektory na nowoczesnych schodach

Zastanów się, czy oświetlenie służy do dekorowania schodów, czy też do poprawnego oświetlenia. Jeżeli zależy nam na funkcji ozdobnej, starajmy się nie przesadzić z ilością żarówek - zbyt dużo pojedynczych źródeł światła niepożądany efekt sceniczny (nie wspominając już o kosztach utrzymania takiej instalacji).

Pomyśl o wnękach

Jeżeli chcesz uzyskać dekoracyjny efekt, weź pod uwagę wykucie małych wgłębień w cienie, w których możesz zainstalować delikatne źródło światła. Ciekawą alternatywą dla kucia są małe, nastrojowe kinkiety Philips, które będą wyznaczały trasę, a jednocześnie wprowadzą miłą, domową atmosferę.

Unikaj odblasków

Częstym błędem jest zapomnienie o potencjalnym blasku, który powstaje podczas wchodzenia po schodach. Jeżeli stopnie w schodach są pokryte lakierem, wykonane z marmuru lub innego materiału, który odbija wiązkę światła, wówczas trzeba inaczej przemyśleć rodzaj oświetlenia. Na pewno nie mogą to być żarówki o dużej mocy lub kierunkowe reflektory, które będą odbijać się w gładkiej tafli jak w lustrze. Staraj się tak zamontować oprawy, aby nie były skierowane bezpośrednio na schody.

Oświetlenie dodatkowe

Klatki schodowe bardzo często pozbawione są dodatkowych okien (np. ze względu na swoje położenie lub oszczędność). W takim wypadku musisz pomyśleć o dodatkowym oświetleniu - tutaj najlepiej sprawdzą się taśmy ledowe, które możesz przymocować pod każdym stopniem.