Istnieją różne rodzaje badań, które przeprowadza się na materiale ferromagnetycznym. Są one wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym itp.

Charakterystyka badań

Najpopularniejsze są badania magnetyczno - proszkowe, które stosuje się badając różnego rodzaju odlewy, odkuwki i złącza, a także wszędzie tam, gdzie trzeba zidentyfikować jakąś powierzchnię lub to co znajduje się pod nią. Aby przeprowadzenie badań było możliwe, a efekty były rzetelne i prawdziwe, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o oczyszczenie i wyrównanie powierzchni. Wszelkie zadry i oleiste substancje będą stanowić przeszkodę. Dobrze jest skorzystać ze specjalnej myjki na ultradźwięki, która umożliwi dokładne usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Badania magnetyczno - proszkowe są bardzo szybkie i pozwalają na osiągnięcie naprawdę wiarygodnych wyników. Jeżeli dana powierzchnia ma wysoką temperaturę, do jej zbadania można użyć proszków natryskowych, z kolei struktury gładkie i piaskowe najlepiej bada się techniką biało - czarną. Metoda ta pozwala na zbadanie każdego rodzaju powierzchni. Dokładny jej przebieg zależy od rodzaju i grubości materiałów. Można wykorzystać dwa różne sposoby magnesowania prądem stałym lub zmiennym. Ważnym czynnikiem przy wyborze metody badań, są także warunki takie jak temperatura czy wilgotność oraz ogólny stan danej powierzchni.

badania magnetyczno-proszkoweGdzie najczęściej wykorzystuje się tego typu badania?

Takie badania są zazwyczaj stosowane tam, gdzie potrzebna jest zmiana kształtu danego materiału. W szczególności są to takie gałęzie przemysłu jak: lotnictwo, odlewnictwo, motoryzacja itp. Dzięki badaniom magnetyczno - proszkowym sprawdza się stan złączy spawanych, a także materiały, które są poddawane obróbce, wyciskaniu, wytryskiwaniu, zginaniu, gięciu czy tłoczeniu. Badania takie można stosować tylko w przypadku materiałów ferromagnetycznych, ponadto w przypadku materiałów łącznych mogą pojawić się nie małe problemy w ich przebiegu. Nie jest możliwe zbadanie takich materiałów jak miedź, aluminium, stal austenityczna. Jeżeli pole magnetyczne, zostanie źle ułożone, wyniki badań z pewnością nie będą rzetelne i nie wskażą problemu. Dzięki badaniom magnetyczno - proszkowym można wykryć takie nieprawidłowości znajdujących się na powierzchni lub pod powierzchnia jak np. nadmierna porowatość, pęknięcia, podtopienia, przyklejenia czy zakucia. Metoda ta pozwala na bardzo wiele, jeżeli jest przeprowadzona poprawnie, zgodnie z wytyczonymi zasadami.