Wybieranie męskiej garderoby wydaje się niezbyt skomplikowanym zadaniem, zwłaszcza, gdy zestawimy je z różnorodnością strojów damskich. Ponadto kobiety częściej odwiedzają sklepy z ubraniami, zakupy są dla wielu z nich czynnością powszednią. Z mężczyznami jest trochę inaczej. Większość panów decyduje się na zakup nowego elementu garderoby, gdy jest przyciśnięta koniecznością, a sprawy mody uważa za domenę pań. Gdy jednak nadejdzie moment, że trzeba nieco odświeżyć zawartość szafy, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru ubrania. Jednym z podstawowych elementów męskiej garderoby są koszule. Każdy z panów posiada ich co najmniej kilka. Różne modele przystosowane są do konkretnych okazji. Wielu panów nosi koszule codziennie, bo na przykład wymaga tego charakter pracy. Inni robią to z upodobania lub przyzwyczajenia. Nieodłącznym atrybutem każdego mężczyzny, niezależnie od tego, jak ubiera się na co dzień, jest koszula w kolorze białym. To ona, w zestawieniu z garniturem,  towarzyszy największym uroczystościom i jest zakładana na wyjątkowe okazje. Wykonywana jest z materiałów najwyższej jakości.

Szereg wariantów, różne stylizacje

koszula

Elegancka koszula nie wyczerpuje jednak tematu. Nie jest bowiem jedyna odmianą tego typu ubrania. W sytuacjach formalnych panowie noszą koszule biznesowe. Mogą one być ozdobione deseniem lub występować w różnych odmianach kolorystycznych. Są nieco bardziej swobodne. Jeszcze więcej luzu dają koszule codzienne, określane mianem casualowych. Istnieje tutaj duża dowolność w  przedmiocie kolorów i wzorów. Ich cechą jest łączenie wygody z elementami elegancji. Nie muszą one być wciągane do spodni, można nosić je na wierzch. W tej kategorii mieszczą się koszule z krótkim rękawem, chętnie noszone przez mężczyzn latem, których nigdy nie zakłada się do garnituru. Panuje tu duża dowolność, gdy chodzi o fasony i tkaniny, z jakich szyje się koszule. Osobnym wariantem są koszule robocze, które nosi się do pracy fizycznej. Wykonywane są z materiałów mających dużą zdolność wchłaniania wilgoci, takich jak na przykład flanela.

Jaki kołnierzyk, jaki mankiet?

Kiedy kupuje się koszulę, trzeba wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach, jakie należy wziąć pod uwagę. Koszula posiada dwa rozmiary - swój własny oraz kołnierzyka. Gabaryt koszuli będzie więc uzależniony od sylwetki i wzrostu danego pana, zaś obwód kołnierzyka - od grubości jego szyi. Kołnierzyk nie może być zbyt luźny ani też krępować ruchów głowy. Między szyją a kołnierzykiem powinna być przestrzeń grubości palców. Należy pamiętać, że rozmiary mogą się różnić w zależności od modelu koszuli, z jakim mamy do czynienia! Za każdym razem trzeba je przeanalizować. Gdy rozmiary są ustalone, warto pomyśleć chwilę nad kształtem kołnierzyka. Panowie o smukłej sylwetce i długiej szyi dobrze prezentują się w kołnierzyku o szeroko rozstawionych końcówkach. Mężczyźni o bardziej potężnej budowie ciała korzystnie wyglądają w wąskich kołnierzykach typu kent. Ważne są również mankiety. Nie powinny być za krótkie ani zbyt długie. Trzeba tez pamiętać, by zawsze wyglądały schludnie i czysto.