Na stoku można mieć do czynienia z różnymi sytuacjami. Przy osiąganiu stosunkowo dużych prędkości, problemem może być jednak widoczność i to zarówno w śnieżne oraz pochmurne, jak i słoneczne dni. Rozwiązaniem tego problemu mogą być gogle, ale pod warunkiem, iż zostaną odpowiednio dobrane.

Dlaczego gogle są tak istotne?

gogle narciarskieW kontekście akcesoriów dla narciarzy najważniejszy wydaje się zawsze kask, który jest podstawowym atrybutem względem bezpieczeństwa, lecz swoją rolę w tym względzie odgrywają także gogle narciarskie. Dzięki nim można bez problemu dostrzec wszelkie przeszkody na stoku czy niespodziewane wydarzenia, takie jak upadki innych osób lub zmiany toru jazdy. Dodatkowo stanowią ochronę wzroku, zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, jak i ewentualnymi uszkodzenia mechanicznymi, które mogłyby spowodować napotkane gałęzie czy nawet kijki innych narciarzy. Będzie to przy okazji osłona przed potencjalnymi owadami, które wpadając do oka mogłyby zaburzyć pole widzenia i przyczynić się do poważnego wypadku. By spełniały swoją rolę muszą być jednak dobrze dopasowane, gdyż w przeciwnym razie będą niezwykle irytujące, ponieważ trzeba je będzie nieustannie poprawiać czy przecierać.

Rozmiar

Obecnie gogle narciarskie posiadają w większości pasek z regulacją, więc obwód głowy nie stanowi raczej problemu. Istotny jest natomiast sam rozmiar okularów. Przy drobnej twarzy wielkie modele będą wyglądały po prostu śmiesznie, podobnie jak małe gogle u osób z większą głową. Wbrew pozorom ma to wpływ nie tylko na samą prezencję, ale i wygodę. Odpowiednie gogle powinny być również dobrze spasowane z kaskiem, by nie pozostawiać wiele wolnego miejsca i nie powodować żadnych ucisków. Te dwa elementy najlepiej kupować zatem jednocześnie, a wtedy na pewno będą odpowiednio do siebie dobrane.

Filtry i kolor szybki

Bardzo ważną kwestią jest to by szybki w goglach były wyposażone w filtr przeciwko promieniowaniu UV kategorii A i B, które jest pochłaniane przez rogówkę oka, co może prowadzić do bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu. Poszczególne gogle narciarskie różnią się także poziomem przepuszczania światła. Dostępnych jest pięć kategorii, z czego ta z oznakowaniem 0 przepuszcza 80-100% światła i powinna być stosowana tylko w nocy. Wersje 1 lub 2 (przepuszczające od 18 do 80% światła) będą odpowiednie na pochmurną pogodę, natomiast w słoneczne dni trzeba sięgać po kategorie 3 i 4 (przepuszczają od 3 do 18% światła). Związane są z tym również kolory szkieł - przezroczyste są tylko do użytku w nocy, na pochmurne dni odcień może być jaśniejszy (żółty, pomarańczowy, złoty lub bursztynowy), natomiast z myślą o słońcu szkło będzie ciemniejsze - brązowe, czarne, szare czy niebieskie.