Aby muzyka dawała radość, musi być odpowiedniej jakości. I nie chodzi tutaj tylko o dobór gatunku, zgodnego z naszymi upodobaniami. Osoby ceniące sobie profesjonalizm i dobą jakość, z pewnością docenią sprzęt, który pozwoli im na słuchanie muzyki w dobrym stylu. Z czystym dźwiękiem, dobrze dobranym basem i brakiem jakichkolwiek zakłóceń. Aby móc cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Oczywiście kluczowe są tutaj głośniki, z których zamierzamy korzystać. Nawet osoba z niezbyt wrażliwym uchem z pewnością bez problemu będzie w stanie ocenić, które głośniki oferują możliwość generowania dobrej jakości dźwięku. Warto jednak wiedzieć, że dobry głośnik, to nie wszystko. Równie istotne będzie to, jaki kabel głośnikowy wybierzemy. Choć zagłębianie się w temat kabli audio, może być drogą przez mękę, to warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z techniczną stroną kabli. Pozwoli nam to na świadome dobranie sprzętu tak, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania.

Kilka słów o materiałach - przewodnictwo i izolacja

kabel głośnikowyWybierając kabel głośnikowy, nie sposób pominąć materiału, z którego wykonane zostały przewodniki. Jeżeli zależy nam na naprawdę dobrej przewodności, sięgnijmy po produkty wykonane ze srebra. Charakteryzują się one niezwykle dobrym przewodnictwem właściwym. Kable o identycznych pozostałych parametrach, w których zamiast srebra użyto np. wolframu, żelaza lub aluminium będą miały mniej więcej dziesięciokrotnie niższą przewodność. Oznacza to, że różnica w rezystancji takich kabli będzie dość duża. Na rynku najłatwiej znaleźć kable audio, do których wykonania użyto miedzi. Jest ona prawie tak dobrym przewodnikiem jak srebro, jednocześnie będąc zdecydowanie tańszą i łatwą w formowaniu.

Odpowiednie brzmienie - podstawa dla miłośników dobrej muzyki

Jeżeli zależy nam na ekskluzywnych kablach o doskonałych parametrach, warto zainteresować się produktami wykonanymi z posrebrzanej miedzi. Będą one nieco tańsze, niż te, wykonane z czystego srebra, nie tracąc przy tym na jakości otrzymywanego dźwięku. Jeżeli mówimy o izolatorach, to do popularnych rozwiązań należy wykorzystanie powietrza lub bawełny. Dla osób poszukujących drogich, ekskluzywnych kabli, istnieją produkty, w których jako izolator wykorzystano...próżnię. Nie jest to jednak popularne, ze względu na koszt produkcji. Warto również mieć świadomość, że wewnętrzna konstrukcja kabla również nie jest bez znaczenia. Dobrym rozwiązaniem będą warstwy ekranujące, lub rurki wypełnione izolatorem (najczęściej powietrzem).