Jakich książek szukać, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości?

W poszukiwaniu lektury łatwej, miłej i przyjemnej, co jest w dzisiejszych, trudnych czasach wyjątkowo ważne, warto zajrzeć na przynajmniej kilka różnych działów w ulubionej księgarni. Dobrze dobrana książka może nie tylko poprawić nastrój i uczynić dzień przyjemniejszym, ale i pozwolić nam na oderwanie się od trudnych myśli, pracy i różnorodnych niepokojów, które często towarzyszą nam każdego dnia. Od czego zacząć?

Romanse i książki przygodowe jako odskocznia do codziennej nudy

Jakich książek szukać, żeby oderwać się od szarej rzeczywistości?Jedną z najważniejszych kategorii księgarskich pozwalających się skutecznie odprężyć jest dział literatury romantycznej. W zdecydowanej większości romantyczne książki tworzone są tak, by ich fabuła była pozytywna, lekka, przyjemna i miło się przy niej odpoczywało. Tego rodzaju lektura może być dobra na jeden długi wieczór lub nawet kilka dni, jeśli ją sobie rozłożyć w czasie. Podobnie bardzo dobrze sprawdzają się książki przygodowe, szczególnie te mocno odrealnione od środowiska i regionu, w którym sami mieszkamy. Jeśli mieszkasz w Polsce, warto sięgnąć po książki z przygodami z dalekich lądów, krajów afrykańskich czy amerykańskich - te pozycje zdecydowanie przykują uwagę i będą dalekie od znanego Ci na co dzień świata. Zarówno romantyczne książki, jak i pozycje przygodowe można też znaleźć w jednym, książkowym tomie, wystarczy na opisie znajdującym się na okładce szukać np. romansów toczących się w ciepłych krajach, albo gdzieś w zimnej, ale nastrojowej Szwecji.

Dlaczego książki z gatunku romantycznych przekonują czytelników najbardziej?

Warto tutaj zauważyć, że romantyczne książki przekonują do siebie coraz większą liczbę polskich czytelników. Być może powodem jest fakt, że jesteśmy mocno zestresowani codziennością i nie chcemy już sobie dokładać zbyt wiele emocji z podobnej półki. Wprawdzie lubimy sensacje, kryminały i powieści grozy, ale jeśli nasze życie nie jest zbyt wesołe i codziennie mierzymy się z trudnymi wyzwaniami, to romantyczne książki są od nich o wiele lepszą odskocznią. Drugim powodem zainteresowania romansami może być też fakt, że poszukujemy w swoich życiu miłości idealnej. Pięknej, jedynej i na całe życie. Niestety większość z nas na taką miłość czeka latami, a czasem nie znajduje jej nigdy, dlatego możliwość poczytania o przygodach ludzi, którzy ją znaleźli, jest dla nas tak cenna. No i ostatnim powodem, który sprawia, że cenimy romanse jest to, jak lekko i przyjemnie się je czyta. Nie jest to lektura wymagająca głębokich analiz czy rozmyślań, a to jest właśnie rzecz, której przy rozrywce z książką w dłoni chcemy uniknąć.