Strzelanie z łuku kojarzy się z Robin Hoodem i bandą złodziei, jednak jest to sport olimpijski, a w wielu miastach w Polsce można znaleźć specjalne miejsca, do postrzelania. Wiele grup historycznych zajmuje się łucznictwem. Jeśli zamierzamy rozpocząć przygodę z tą piękną broni o długoletniej tradycji, warto wybrać odpowiedni łuk i akcesoria Jaki łuk wybrać i czym sugerować się w trakcie zakupu?

Jak strzelać z łuku?

łuki i akcesoria łucznicze

Do strzelania z łuku nie potrzeba nic więcej niż dwóch rąk i pary oczu. Pomiędzy paliczkami ustawiamy cięciwę, palec wskazujący ma znajdować się powyżej, reszta palców poniżej cięciwy. Następnie należy stanąć w lekkim rozkroku, a ramię ma być na tej same linii co strzała. Napinamy łuk, namierzamy cel i delikatnie w sposób płynny puszczamy cięciwę. Oczywiście, pierwsze strzelanie z łuku może nie wychodzić, jednak jak to mówią, trening czyni mistrza. Dziś łuk służy do celów czysto sportowych, jak i rekreacyjnych. Do wyboru mamy łuki drewniane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Te wykonane z drewna, są bardzo delikatne, więc mogą ulec zepsuciu w niewprawionych rękach. Ich niedbałe i nieostrożne przechowywanie również może doprowadzić do złamań. Dostępne łuki z tworzyw sztucznych charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, często wykonane są z włókien węglowych, co sprawia, że są bardzo trwałe.

Jakie są rodzaje łuków?

Łuki dzielimy na trzy grupy, mamy do wyboru łuki bloczkowe, refleksyjne oraz klasyczne. Łuki bloczkowe polecane są młodym adeptom sztuki łuczniczej oraz bardziej zaawansowanym w tej dziedzinie. Pozwalają na oddanie strzału na dużą odległość w porównaniu do loków klasycznych. Nie wymagają przy tym użycia dużej siły podczas naciągania cięciwy. Ich solidna konstrukcja, pozwala na łatwe przenoszenie, a możliwość zmiany ustawień bloczków i cięciwy, pozwala na odpowiednie regulowanie siły naciągu. Łuk klasyczny składa się z trzech elementów: cięciwy, gryfów oraz łęczyska. Nie skomplikowany w budowie, idealny dla początkujących. Łuki tradycyjne polecane są zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. To doskonała alternatywna forma rozrywki na świeżym powietrzu. Łuk refleksyjny posiada wygięte łęczysko, składa się z kilku warstw włókna węglowego lub drewna. Sprawdzi się u osób, które mają doświadczenie w strzelaniu. Wiele rodzajów łuków jest dostępnych np. na stronie: https://www.e-luk.pl, więc na pewno każdemu uda się znaleźć coś dla siebie.

Jaki łuk dla początkujących?

Najlepiej nie krótszy niż 147 cm, prosty w budowie, dzięki temu pozwoli nam poznać tajniki tego sportu. Naciąg łuku dla początkujących kobiet powinien być w przedziale 9-12 kg, dla mężczyzn 12-15 kg. Ponadto warto nabyć akcesoria do łuków takie jak ochraniacze na przedramię, cięciwy, kołczany czy też podstawki pod strzałę, aby strzelanie było jeszcze bardziej przyjemne.