folia na ekranDelikatny wyświetlacz telefonu jest najwrażliwszą jego częścią i niestety łatwo ulega uszkodzeniom. Producenci zapewniają, że szybki ekranów są bardzo wytrzymałe i twarde, jednak prawda jest nieco inna, ponieważ często się rysują, pękają, lub ścierają. Można jednak nieco zniwelować skutki codziennego korzystania z aparatu stosując odpowiednie zabezpieczenia z tworzywa sztucznego.

Najprostszym, najtańszym i najłatwiejszym do założenia zabezpieczeniem jest folia ochronna na telefon. Jest to cieniutka warstwa plastiku o wysokim stopniu przezroczystości, która jest wystarczająco elastyczna, aby uniemożliwiać powstawanie zarysowań. Folia jest na tyle cienka, że nie powoduje żadnych zniekształceń obrazu, a nawet potrafi poprawić widoczność w przypadku już istniejących niewielkich zmatowień na powierzchni. Folie ochronne na telefon przyklejają się do ekranu albo za pomocą wysokiej jakości kleju akrylowego, który nie wchodzi w reakcję z tworzywem, lub z wykorzystaniem zjawiska elektrostatyki (w tym przypadku są to folie o podłożu wykonanym z silikonu).

Aplikacja klejowych folii ochronnych na telefon jest nieco trudniejsza, choć wciąż wystarczająco łatwa, by poradził sobie z nią każdy użytkownik. Do zakupionej folii powinna być dołączona szczegółowa instrukcja, która opisuje krok po kroku, jak zabezpieczyć ekran. Aplikacja przebiega najłatwiej w fabrycznie nowych telefonach, ponieważ ekran jest po prostu czysty. W używanych egzemplarzach najpierw należy wyczyścić szybkę. Do tego celu najlepiej nadają się mokre chusteczki do pielęgnacji tworzywa sztucznego. Następnie ekran należy przetrzeć specjalną ściereczką z mikrofibry (producent zazwyczaj dołącza specjalne szmatki do zestawu). Folia po jednej stronie ma powłokę zabezpieczającą klej, którą należy usunąć, a następnie nakleić folię ochronną na telefon. Najlepiej robić to przy pomocy karty płatniczej- ostrożnie i stopniowo, centymetr po centymetrze, starannie dociskając, aby nie powstały pęcherzyki powietrza. Jeżeli takowe powstaną, folię można zdjąć i położyć jeszcze raz. W przypadku małych bąbelków nie trzeba tego robić- zazwyczaj znikają samoistnie w ciągu dwóch tygodni.

Folie ochronne na telefon, które przyklejają się na zasadzie elektrostatycznej można przyklejać i odklejać dużo razy, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Ich aplikacja jest nieco łatwiejsza, podczas montażu nie powstają pęcherzyki powietrza, stąd też większa popularność egzemplarzy o podłożu silikonowym. Tutaj również należy pamiętać o wcześniejszym oczyszczeniu ekranu.