Jeśli wynajmujemy dom, opieka nad ogrodem należy do obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości. Jeśli jednak jesteśmy właścicielami domu, sami musimy się zająć ogrodem.

Niezależnie od tego czy mamy duży czy mały ogród, mamy dwie opcje, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika i ogrodu. Możemy wynająć profesjonalnego ogrodnika lub zrobić to sami. Jeśli wybierzemy tę drugą opcję, musimy wybrać właściwą kosiarkę. Przyjrzyjmy się temu, jakie parametry powinniśmy wziąć pod uwagę, przy zakupie najlepszego sprzętu do naszego ogrodu.

Silnik

Jest kilka rzeczy, które należy rozważyć, decydując się na zakup nowej kosiarki. Warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na silnik. Powinniśmy kupić kosiarkę z wysokiej jakości silnikiem. Wtedy będzie odpowiednia do zadań, które przed nią postawimy.

Rozmiar podwórka

Rozmiar podwórka może nam pomóc określić najlepszą kosiarkę do swoich potrzeb. Zasadniczo, kosiarka za którą trzeba chodzić, jest dobrym wyborem w przypadku niewielkiego trawnika. Im mniejsza powierzchnia do koszenia, tym mniejszą kosiarkę możemy mieć. Wybór odpowiedniej kosiarki skróci czas koszenia, warto jednak pamiętać o regularnej wymianie części do kosiarki, np. firmy Stihl.

Wybór kosiarki

Producent części do kosiarek powinien zaprezentować przejrzystą ofertę, aby rozwiać wszystkie nasze wątpliwości. W przypadku większego podwórka, dobrym wyborem będzie kosiarka do jazdy, która ma z tyłu silnik. Możemy też wybrać traktor ogrodowy. Kosiarki z zamontowanymi z tyłu silnikami  Stihl zapewniają dobrą widoczność i doskonałą mobilność wokół drzew, krzewów, klombów i innych elementów krajobrazu. W przypadku bardzo dużego podwórka możemy zastanowić się nad modelem z zerowym skrętem lub kosiarką z przednim silnikiem, a w przypadku ogromnego ogrodu nad traktorem ogrodowym.

Ukształtowanie terenu

Małe płaskie podwórze wymaga tylko typowej kosiarki. Jeśli nasze podwórko jest nachylone lub pagórkowate, możemy rozważyć samobieżną kosiarkę z częściami Stihl, a nie taką którą musimy pchać. Kosiarka z dużymi tylnymi kołami jest łatwiejsza do manewrowania w trudnym terenie. Wszystkie kosiarki mogą obsługiwać zróżnicowane tereny, chociaż niektóre modele lepiej radzą sobie na pochyłościach niż inne.

Należy zachować ostrożność podczas koszenia na zboczach i wzniesieniach. Jeśli mamy kosiarkę, którą musimy obsługiwać, kośmy w górę i dół pochyłości, nigdy w poprzek. Nigdy nie ciągnijmy kosiarki do tyłu w kierunku stóp. Postawmy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i zawsze ubierajmy się odpowiednio do koszenia. Zwróćmy uwagę na nasze fizyczne możliwości do koszenia i dodatkowe cechy, jakie oferuje dany model kosiarki. Wtedy koszenie będzie przyjemnością i nie będziemy go unikać.

Adaptery, akumulatory a także bębny sprzęgła Stihl należy wymieniać przynajmniej raz do roku, aby przedłużyć żywotność naszej kosiarki i cieszyć się lepszymi efektami naszej pracy.