W niektórych samochodach osobowych stosowane jest urządzenie zwane szperą. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy do czego służy i jaki wywiera wpływ na prowadzenie się samochodu. Zobaczymy, czy w autach, które nie mają tego rozwiązania warto je zamontować osobno i czy jest to w ogóle możliwe. Zapraszamy do lektury.

Pomoc w poślizgu

Każdy samochód posiada coś takiego jak dyferencjał. W autach z przednim napędem jest on częścią skrzyni biegów, w autach z napędem na tylną oś jest on natomiast umieszczony pod tylnym mostem, lub też stanowi z nim jeden wspólny element. Dyferencjał powoduje, że w przypadku poślizgu jednego z kół na przykład na śniegu, lodzie, czy też po prostu na mokrym asfalcie, cała moc idzie właśnie w to koło. Drugie jednocześnie nie traci zdolność do utrzymania przyczepności, a oprócz tego nie pozwala nam wyjechać np. z zaspy śnieżnej, bo po prostu nie napędza samochodu. Mając jednak szperę sytuacja znacząco się zmienia. Rozwiązanie to powoduje bowiem, że dyferencjał ma ograniczony poślizg, lub też jest możliwość całkowitego jego zablokowania. Jeżeli wybierzemy tą opcję (lub automatycznie uruchomi ją komputer samochodu), to drugie koło również będzie napędzane i w ten sposób z łatwością będziemy mogli wyjechać z zaspy, czy ruszyć pod górkę na ośnieżonej nawierzchni.

Utrzymanie toru jazdy

Poślizg kół może zdarzyć się naturalnie nie tylko wtedy, gdy auto stoi i próbuje ruszyć na śliskiej nawierzchni. Również w czasie jazdy po śliskim, gdy dodamy zbyt dużo gazu, koła napędowe mogą zacząć buksować. Oczywiście mając zwyczajny dyferencjał, szybciej obracać się zacznie to koło, które porusza się po bardziej śliskiej nawierzchni. W tym samym czasie drugie koło traci zdolność do utrzymywania toru jazdy samochodu i dochodzi do poślizgu całego auta. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i może spowodować, że auto obróci nam się na drodze i już bez kontroli uderzy w bariery, wpadnie do rowu, bądź zderzymy się z innym uczestnikiem ruchu. Szpera zapobiega takim sytuacjom, ponieważ nie dopuści ona do wpadnięcia jednego z kół napędowych w poślizg. Co prawda wciąż ślizgać mogą się oba koła, jednak temu zapobiegnie system ESP. Tak więc posiadając tytułowe rozwiązanie jesteśmy znacznie bezpieczniejsi.

Szpera jest elementem mechanizmu różnicowego (dyferencjału) i zazwyczaj nie ma możliwości instalacji jej osobno. Można oczywiście wymienić cały dyferencjał, ale tyczy się to tylko aut z tylnym napędem. Dlatego też kupując nowe auto dobrze jest dokładnie dopytać w salonie, czy nasza wersja będzie posiadała dyferencjał o ograniczonym poślizgu. Warto to rozwiązanie posiadać, ponieważ znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze, oraz ułatwia ruszanie na śliskiej nawierzchni zimą.