Niektóre z dawnych metod dbania o siebie i kosmetyków ponownie wracają do łask. Moda na retro wciąż trzyma się mocno i coraz bardziej doceniamy babcine (lub dziadkowe) sposoby. Tak jest również ze środkiem do stylizacji włosów, które swoje triumfy święcił na początku XX wieku. Mowa tu o brylantynie.

brylantyna do włosów dla mężczyznEfekt brylantyny

Brylantyna do włosów dla mężczyzn pozwalała uzyskać modnym panom efekt zwilżonych, jeśli nie natłuszczonych włosów. Miał on emitować połysk zdrowych włosów. Wiek temu brylantyna uważana była dodatkowo nie za środek do stylizacji, a bardziej jako produkt pielęgnujący, który miał zapobiegać wysuszaniu włosów. Dziś powoli wraca się do brylantyny. Zwłaszcza miłośnicy fryzur retro stosują ją, by wygładzić fryzurę, nadać jej połysku w stylu ‘wet look’. Brylantyny dostępne dziś na rynku występują w postaci żelu lub sprayu, a nawet wosku. Pozwalają opanować każde pasemko włosów, oddzielić i podkreślić wybrane kosmyki, wyeksponować szczegóły fryzury. Polecana jest w szczególności osobom, które narzekają na nadmierne puszenie się włosów, zwłaszcza pod wpływem wilgoci. Współczesna brylantyna często zawiera także filtry chroniące przed promieniowaniem UV, a także witaminy, które odżywiają włosy i nadają ich włóknom gładkość i sprężystość.

Jak używać brylantyny?

Brylantyna do włosów dla mężczyzn zadziała najlepiej nakładana na włosy suche lub lekko wilgotne. Najlepiej po nabraniu w dłoń lekko rozetrzeć ten kosmetyk, równomiernie rozprowadzając i ogrzewając ciepłem rąk. We włosy należy wcierać je ruchem przeczesującym. Nie przesadzajmy z jej ilością i nie nakładajmy jej na skórę głowy, bo w takich przypadkach możemy szybko doprowadzić do przyklapnięcia fryzury i jej nadmiernego obciążenia, sprawiając wrażenie, że nasze włosy nie są błyszczące, a raczej przetłuszczone. Jeśli nałożyliśmy jej za dużo, po wyschnięciu możemy ją po prostu wyszczotkować.

Kto nie powinien używać brylantyny?

Choć brylantyna do włosów dla mężczyzn jest środkiem bardzo uniwersalnym, to jednak niektóre osoby powinny jej unikać. Dotyczy to w szczególności osób o włosach rzadkich, cienkich lub osłabionych, u których użycie brylantyny może podkreślić te niekorzystne cechy fryzury. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by brylantynę używały także kobiety. Choć kosmetyk ten kojarzy się przede wszystkim z męskimi włosami, to jednak równie dobrze podkreśli krótkie fryzury i loki kobiet, zwłaszcza tych, które gustują we fryzurach typu mokra Włoszka. Wielofunkcyjność brylantyny jest zaskakująca i jeśli nauczymy się ją poprawnie stosować, możemy wkrótce przekonać się, jak wiele ma zastosowań.