kryminały

Pierwszy antykwariat został otworzony prawdopodobnie w kilkanaście lat po tym, jak druk stał się powszechny. Ideą jest oferowanie książek starszych wydań, które nie są już dostępne w księgarniach tym, którzy poszukują treści w nich zawartych. Staromodna satyra, komedia czy fabuła oparta na realiach życiowych pochodzących sprzed kilkudziesięciu lat to niesamowite przeniesienie z rzeczywistości do przeszłości, dokąd prowadzić mogą opowiadania lub… używane książki.

W niektórych antykwariatach ruch nie opiera się wyłącznie na stacjonarnej sprzedaży. Wielu sprzedawców przenosi swoje pole działania na zupełnie inną, nowoczesną platformę- Internet. Trafiają tam popularne, ciekawe książki, których internauci poszukują najczęściej. Wszystkie inne, dostępne w sklepie tytuły lub możliwe do zdobycia pozostają towarem na zamówienie. Używane książki kupowane przez Internet są zazwyczaj tańsze.

Dobre kryminały pojawiają się również na śmietniku, co nie jest żartem. Niektóre skupy makulatury, na które oddaje się niepotrzebne materiały papierowe prowadzą czynną sprzedaż i barterową wymianę książkami, jakie niektórzy wyrzucają, chcąc się ich pozbyć z domu. Używane książki w takowych przybytkach kosztują od jednego do kilkunastu złotych. Wśród wielu tytułów znaleźć można klasyczne i niepowtarzalne wydania, nawet z XIX wieku.