Co do zasady samochód uzyskuje status zabytku, gdy jest unikatowy lub ma więcej niż 25 lat. Ale w takim razie większość jeżdżących pojazdów po polskich drogach miało by taki status. Dlaczego tak nie jest? Po prostu posiadanie zabytku nie zawsze jest opłacalne, ponieważ mając taki pojazd w praktyce nie można nic z nim zrobić bez zgody konserwatora zabytków. Mimo to pojazdy zabytkowe można zobaczyć na wystawach czy nawet podczas specjalnie organizowanych rajdów. Jak zarejestrować samochód jako zabytek?

Kryterium wieku lub unikatowości

Samochód zabytkowyŻółte tablice rejestracyjne mogą być przyznane samochodowi, który ma co najmniej 25 lat albo od zakończenia produkcji danego modelu minęło lat 15. Jednak i wcześniej można się o taką rejestrację postarać. Wystarczy udowodnić, że samochód pochodzi z krótkiej serii produkcyjnej, jest prototypem czy jest oryginalny tj. złożony z oryginalnych wedle rozwiązań motoryzacyjnych części i nie ma w nim żadnych nowoczesnych zamienników. Może to być też pojazd związany z ważnymi wydarzeniami czy należący wcześniej do sławnej osoby. Zabytkiem może też być uznany samochód, który kupowany jest do uzupełnienia kolekcji. Kolekcję liczy się jako co najmniej 3 samochody, a "nowy" pojazd musi być w 75% złożony z oryginalnych podzespołów.

Karta ewidencji Zabytków Ruchomych Techniki

Zabytki ruchome to właśnie samochody, a samą kartę często nazywa się "białą kartą". Trzeba ją złożyć u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wedle miejsca zamieszkania. Dokument można wypełnić samodzielnie, ale warto poprosić o pomoc rzeczoznawcę samochodowego, ponieważ wtedy konserwator uzna jego ważność. Taka usługa u rzeczoznawcy kosztuje do 300 do 800 złotych. Rzeczoznawca wydaje też opis techniczny pojazdu, który posłuży też diagności na rzecz badania czy samochód może być dopuszczony do ruchu. Na mocy obecnych przepisów można zarejestrować samochód zabytkowy bez ważnego dowodu rejestracyjnego. Jest to przydatne zwłaszcza, gdy brakuje nam pełnej dokumentacji samochodu.

Na szczęście sam wpis do rejestru zabytków ruchomych jest bezpłatny. Po złożeniu białej karty, uzyskaniu wpisu oraz przejściu badania technicznego wystarczy udać się do wydziału komunikacji wedle miejsca zamieszkania po tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny, w którym będzie adnotacja "auto zabytkowe". Samo wydanie żółtych tablic będzie kosztować 200,50 zł, lub bez zmiany właściciela 205,50 zł. Do tego dochodzą tylko koszty rzeczoznawcy i ewentualnie badania technicznego, więc cała procedura nie jest specjalnie kosztowna.